Ikigai: 5 japāņu laimes un harmonijas principi

Laimes koncepciju izpēte dažādās valstīs mūsdienās ir ārkārtīgi populāra. Pēc dāņu hügge un zviedru lagom pētnieki ir pievērsušies japāņu labklājības filozofijai ikigai. Kas tas īsti ir?

Ikigai ir spēja rast piepildījumu, prieku un apzinātību, darot lietas katru dienu. Tā ir māksla, ko var apgūt ikviens, kā apgalvo neirozinātnieks un rakstnieks Kens Mogi.

Japāņu valodā vārds ikigai tiek lietots diezgan bieži un dažādos gadījumos, un tas var attiekties gan uz maziem ikdienas uzdevumiem, gan nozīmīgiem sasniegumiem. Burtiski “ikigai” var tulkot kā dzīves jēga. Tas sastāv no diviem vārdiem – “iki” (dzīvot) un “gai” (iemesls). Taču Kens Mogi piedāvā skaidrāku un tēlaināku interpretāciju: ikigai ir tas, kādēļ gribas no rīta celties.

“Ikigai slēpjas sīkumos,” raksta Kens Mogi. – “Agra rīta svaigumam, kafijas tasītei, saules staram, garai astoņkāja gaļas gatavošanai un prezidenta uzslavai ir vienāds svars. Tikai tie, kas spēj atpazīt visu šo lietu skaistumu, tās patiesi novērtē un izbauda.”

Ikigai informē par jūsu dzīves mērķi, vienlaikus dodot jums iespēju pakāpeniski virzīties uz to.

Saskaņā ar Tohoku Universitātes Medicīnas skolas pētījumu cilvēki, kuri ir sasnieguši ikigai, dzīvo ilgāk, viņiem ir labāka veselība un viņi sasniedz vairāk profesionālajā un personīgajā dzīvē.

Un tam ir vienkāršs izskaidrojums: atraduši dzīves jēgu jeb lietu, atraduši kaut ko tādu, kas ikdienā sagādā prieku, cilvēki sāk pievērst lielāku uzmanību savai veselībai, atsakās no sliktiem destruktīviem ieradumiem, biežāk piedzīvo pozitīvas emocijas un retāk skumst. Tāpēc ikvienam cilvēkam, kurš vēlas nodzīvot ilgu un jēgpilnu dzīvi, ir tik svarīgi atrast kaut ko tādu, kādēļ gribas no rīta celties.

Protams, jums nav jābūt japānim, lai atrastu ikigai. Viss, kas ir nepieciešams, ir kļūt uzmanīgākiem un apzinātākiem savā ikdienas dzīvē. Kens Mogi norāda uz 5 ikigai pīlāriem.

Sāc ar mazumu

Lai ilustrētu šo noteikumu, Kens Mogi atgādina stāstu par slaveno japāņu šefpavāru Džiro Ono. Viņa ģimene bija ļoti nabadzīga, un, kamēr viņš mācījās pamatskolā, viņam nācās vakaros strādāt restorānā.

Vēlāk, kad viņš atvēra savu pirmo suši bāru, viņš neizvirzīja sev mērķi izveidot labāko un izsmalcinātāko iestādi pasaulē. Viņš vienkārši centās izmantot savas prasmes, lai savilktu galus kopā.

Viņš pakāpeniski uzlaboja savas prasmes, aprīkojumu un interjeru. Šodien viņa restorāns tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Japānā un pat pasaulē. Šefpavārs saprata, cik svarīgi ir sākt ar maziem soļiem.

Tāpēc, nesteidzoties, viņš ar mīlestību veica nelielus uzlabojumus savā uzņēmumā.

Sākt ar maziem soļiem nozīmē veikt nelielas pārmaiņas savā dzīvē, kas pakāpeniski to padarīs labāku: celties agrāk no rīta, atvēlēt stundu dienā fiziskām aktivitātēm vai kādam interesantam hobijam, gatavo veselīgu ēdienu utt.

Atbrīvo sevi

Lai izskaidrotu otro ikigai principu, Kens Mogi min piemēru ar bērnu: “Bērns ir bezrūpīgs un neapgrūtināts ar sociālajām definīcijām. Bērns vēl nav saistīts ar konkrētu profesiju vai sociālo statusu. Būtu brīnišķīgi saglabāt šo bērnišķīgo vieglumu visu mūžu.”

Citiem vārdiem sakot, lai iegūtu ikigai, ir jāpieņem sevi un jāatbrīvo sava būtība, jāmodina savs iekšējais bērns, jāmācās būt tiešākam, drosmīgākam un neatkarīgākam no citu viedokļa.

Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Leave a Comment